tszulczewski.pl

tszulczewski.pl

Meble antyki

Meble antyki

Meble antyki

Zacznijmy od tego, co klasyczne i ekskluzywne ale nie nowoczesne. Mamy tu na myśli szeroko rozumiane meble antyki. Taki rodzaj asortymentu meblowego idealnie sprawdza się w domach i mieszkaniach, bez wyjątku w zasadzie, ale musi być odpowiednio przestronne lokum, w które owe meble wpakujemy, bo tylko w tej sytuacji da się je należycie wyeksponować i co za tym idzie stosownie podkreślić ich piękno i efektowność.http://www.printexpress.pl Pojęcie meble antyczne natomiast nie jest jednoznaczne.

W zasadzie jest cała masa rozmaitych stylizacji, form i designów, które są wyodrębnionym stylem, ale mimo wszystko nadają się do określenia, iż stanowią antyki. Przykładem takiego rodzaju elementów meblowych jest wyposażenie w stylu ludwikowskim. Jest to rodzaj mebli ekskluzywnych, stylowych i bardzo oryginalnych, wręcz śmiało można rzec – niepowtarzalnych charakterem i kształtem, o finezyjnych, niekiedy wręcz fantazyjnych kształtach. W przypadku wspomnianego tu stylu meblowego warto wspomnieć, iż jest to nurt rodem z Francji.

Meble antyki

Pochodzenie francuskie styl ten, podobnie jak i samo typowe nazewnictwo, zawdzięcza Ludwikowi XVI. To on wysoce cenił kwintesencję piękna tkwiącą w drewnie czy innych naturalnych materiałach. Doceniał uroki efektownie wymodelowanych wnętrz i sam wyłącznie w takowych pomieszczeniach przebywał. Jego zamiłowanie do luksusowych mebli, drobiazgowo i precyzyjnie rzeźbionych zasłynęło na tyle, że na jego cześć nazwane zostały popularne kategorie meblowe czyli właśnie te wpisujące się w styl ludwikowski.

Musimy wiedzieć, że cechą podstawową jest tu mocny kontrast a do tego specyficznie, bardzo stylowo powyginane nogi stołów czy też krzeseł. Kolejna kwestia to niebanalne dodatki, jakie w nurcie ludwikowskim się pojawiają praktycznie zawsze. Do głównego asortymentu zalicza się tu kominki, jakie mają przepiękne, mocno zdobione dekory a także żyrandole w luksusowym stylu oraz świeczniki. Jest też sporo bielonych popiersi, jakie dodają monumentalnego wyglądu. Musimy wyszczególnić również fakt, że na tle szeregu innych wizualizacji meblowych, to właśnie styl ludwikowski okazuje się najbardziej ekskluzywnym a co za tym idzie najdroższym na świecie i najbardziej bogatym, jeżeli chodzi o ich zdobienia. Nieco do starodawnych antyków nawiązuje także bardzo specyficznie prezentujący się nurt dekoracyjny, jakim jest styl shabby chic.

Jest to projekt mebli opierających się na celowym wykorzystaniu stylowych mebli robionych na stare, zużyte. Niekiedy w bardziej oryginalnych domostwach wybiera się naprawdę dawniej funkcjonujące graty i rupiecie i odnawia się je delikatnie, nadając im funkcjonalności i względnego wyglądu. Na tym stylu zawiesi oko miłośnik mocnego industrializmu, czyli ktoś, w kogo gust wpisują się na przykład rdza, metal, szkło.

Nie jest to styl zbyt przytulny, ale dekoracyjny na zupełnie odmienny sposób. Do tej kategorii meblowej można zaliczyć także styl toscania empire czyli też francuski rodzaj stylizacji, który jest przejawem klasycyzmu. Występuje on od czasów pamiętnego Napoleona Bonaparte, a zatem utarło się, że został ukształtowany mniej więcej na początku dziewiętnastego stulecia. Nie zapominajmy także o tym, że jest to charakterystyczny rodzaj twórczości dla rejonów Egiptu, Grecji oraz starożytnego Rzymu, bo już tam zaczęły pojawiać się pewne elementy asortymentu typowe właśnie dla stylizacji toscania empire.

– autor artykułu